Indyk nadziewany wątróbką

Spread the love

Indyk nadziewany wątróbką

Składniki:

indyk

sól,

mielony pieprz,

gałka muszkatołowa

10 dkg sucharków lub czerstwej bułki

szklanka mleka,

wątróbka z indyka oraz 10 dkg wątróbek z drobiu (cielęcych)

pęczek naci pietruszki

4 dkg masła

2 jaja

5 – 7 dkg smalcu

 

Indyka do pieczenia z nadzieniem przygotowuje się inaczej niż pozostały drób:wypreparowuje się z tuszki kość piersiową i żebra. w tym celu należy ułożyć tuszkę na grzbiecie i ostrym nożem przeciąć skórę i mięśnie, na głębokość do kości, z boku tuszki nisko przy udach, na całej jej długości.

Nożem oddzielić od kości płat skóry i mięśni. płat nie powinien być uszkodzony. największą ostrożność należy zachować przy oddzielaniu skóry od mostka piersiowego. płat skóry i mięsa należy oddzielić od kości na całej szerokości piersi ptaka, do drugiego uda, odwinąć go i pozostawić nie odcinając.

Kość piersiową i żebra  wyjąć z tuszki, przecinając nożem lub nożycami żebra jak najbliżej grzbietu, oraz oddzielając w stawach kość piersiową od innych kości, z którymi się łączy.jeżeli indyk jest stary, trzeba przed upieczeniem usunąć z jego nóg niejadalne,twarde ścięgna. tuszkę indyka natrzeć wewnątrz i z zewnątrz solą i startą na tarce gałką muszkatołową. przygotować nadzienie: sucharki lub czerstwą bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć i zemleć wraz z wątróbką. dodać posiekaną nać pietruszki, masło, żółtka, przyprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową, utrzeć na jednolitą masę. ubić pianę z białek dodać do masy i lekko wymieszać. nałożyć nadzienie do wnętrza tuszki, przykryć płatem mięsa i skóry, po czym zaszyć. można też przygotować większą ilość nadzienia, aby nałożyć je również do wola i skóry szyi indyka. nadzianą tuszkę ułożyć na grzbiecie w naczyniu do pieczenia, obłożyć smalcem, wlać nieco wody i umieścić w nagrzanym piekarniku.piec polewając tłuszczem i wodą. podawać na gorąco z upieczonymi obok tuszki  ziemniakami i surówką lub na zimno. nadzianą pierś indyka, wole i szyję kraje się w poprzek na plastry. jeżeli istnieje obawa, że mięso indyka jest twarde,

można je przed pieczeniem obgotować przez 20 30 min. w wywarze z warzyw ilości składników podane są orientacyjnie, gdyż zależą od wielkości ptaka. tuszkę indyka można pozostawić w całości nie wypreparowując z niej kości piersiowej i żeber, a przygotowanym nadzieniem wypełnić tylko podgardle. do wnętrza tuszki wkłada się uprzednio namoczone lub ugotowane w kompocie suszone śliwki.

Dodaj komentarz