Karp po żydowsku

Spread the love
Karp po żydowsku
l-2 kg karpia, 40 dag cebuli, 2 ząbki czosnku, duża łyżka masła, szklanka piwa, l cytryna, z której ocieramy skórkę na drobnej tarce, a sok wyciskamy, 3 goździki, 3 ziarna ziela angielskiego, 10 ziaren pieprzu, pęczek włoszczyzny bez kapusty, 5 dag rodzynek, pieprz i sól

Karpia po sprawieniu dzielimy na płaty i pincetą usuwamy z nich ości. Dzielimy na porcje, solimy, pieprzymy; przyprawiamy utłuczonymi w moździerzu goździkami i zielem angielskim.
Skraplamy sokiem z cytryny i odstawiamy na minimum 2 godziny do lodówid.
Z pozostałych części karpia, warzyw i przypraw gotujemy esencjonalny wywar tak długo, aby została szklanka wywaru.
W dużym rondlu obsmażamy • na maśle pokrojoną cebulę i zmiażdżony czosnek. Kiedy cebula się zeszkli, wlewamy przecedzony wywar i szklankę jasnego piwa. Kiedy całość się zagotuje, wkładamy porcje ryby
. Dodajemy namoczone wcześniej rodzynki i startą skórkę cytryny. Dusimy na małym ogniu około 20 minut. Delikatnie wykładamy porcje karpia na półmisek. Obkładamy cebulą i rodzynkami, a następnie polewamy sosem z duszenia.
Można podawać na ciepło. Jeśli chcemy serwować na zimno, wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Karp po żydowsku na zimno dobrze smakuje z chałką grubo posmarowaną świeżym masłem.

Dodaj komentarz