Kogo nie zastąpi sztuczna inteligencja? Zawody tylko dla ludzi!

Spread the love
sztuczna inteligencja

sztuczna inteligencja a praca ludzi, zawody agrożone przez sztuczna inteligencję

W niedalekiej przyszłości wielu  z nas będzie codziennie współpracować ze sztuczną inteligencją.

Są jednak dziedziny, w których komputery i roboty długo nie będą w stanie nam dorównać.

Autonomiczne samochody mogą już za kilka lat pozbawić pracy pół miliona kierowców polskich ciężarówek.
Już teraz są testowane roboty przygotowujące hamburgery które oczywiście będą konkurencją dla pracowników barów fast food, których tylko w USA  są ponad 3 mln.
Sztuczna inteligencja może tez zastąpić dużą część urzędników, analityków  czy doradców finansowych, ponieważ świetnie się sprawdza przy przetwarzaniu ogromnej ilości danych.
Na szczęście istnieją zawody które są oporniejsze na automatyzację. Eksperci są zgodni, że zawody wymagające zdolności interpersonalnych i kreatywności ciągle pozostaną domeną ludzi.
Bezpieczni są więc nauczyciele, logopedzi, pisarze i dziennikarze.
Maszyny nie sprawdzą się w zawodach takich jak::
  • Pisarz i scenarzysta :
Pisarze tacy jak Stephen King, Dan Brown, Danielle Steel czy John Grisham sprzedaja każdego roku miliony książek. Gdyby istniał algorytm zastepujący pisarza takie  osoby były by niepotrzebne. Na szczęście wymyslanie fabuły filmów, gier czy książek wymaga sporej dawki keatywności która na szczęście wciąz pozostajeatutem człowieka.
Wprawdzie komputer w 2016 roku napisał powieść która w 2016 roku przeszła pierwszy etap konkursu literackiego Hoshi shinichi Literaly Award. Naukowcy zaproponowali konketne zdania i frazy oraz nakeślili ogólną fabułe powieści, a reszta zajął sie komputer. Następstwem tego może być to, że twórcy coraz częściej będą korzystać z pomocy maszyn.
  • Naukowiec
Prace terenowe jak wykopaliska czyli zabezpieczenie delikatnych obiektów – starożytnej ceramiki, kości dawno zmarłych stworzeń itd. wymaga wiedzy, intuicji i ogromnej precyzji. Żadna maszyna nie będzie w stanie zastapić w najbliższym czasie archeologa, antropologa czy paleontologa.
  • Dziennikarz i bloger
W dzisiejszym świecie szybkośc dostarczania wiadomości jest bardzo ważna i pomimo, że powstały specjalizujące sie w tym programy komputerowe przygotowujące podsumowania sportowe czy raporty finansowe  ciagle nie radzą sobie z złożoną narracją i nie będą w stanie pisać reportazy. W dziennikarstwie opinniotwórczym ważne jest zaangażowanie dlatego sztuczna inteligencja nie sprawdzi się jako satyryk prowadzący proram telewizyjny czy felietonista.
  • Nauczyciel
Pomimo ogromnego postepu technicznego a co z tym idzie dużej łątwości w dostepie do wiedzy którą mozna znaleźć w internecie dalej zawód nauczyciela jest jednym z najmniej zagrożonych ze strony sztucznej inteligencji. Nie oznacza to jednak, że zawód nauczyciela nie czekają zmiany. Ze źródła wiedzy stanie sie on doradcą wskazującym gdzie ją zdobywać oraz jak ją weryfikować. Niezwykle wazne staną sie też umiejetności w których komputer jeszcze sobie nie radzi czyli tzw. miękkie takie jak współdziałanie w grupie, rozwiązywaie konfliktów czy kreatywnośc.
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz