Ludowa mądrość i medycyna tradycyjna od wieków znają naturalne antybiotyki – oto te o najlepiej udokumentowanej skuteczności
Antybiotyki to jeden z największych triumfów współczesnej medycyny. Z tym że leki te, przepisywane zbyt często, traktujemy niczym kurę znoszącą złote jajka, przez co jesteśmy obecnie świadkami rozwoju superbakterii opornych na ich działanie
Mimo że na antybiotyki wystawia się dużo recept, leki te nie są wcale korzystne dla wszystkich.
U ok. 10% ludzi występują poważne reakcje po ich zażyciu, zaś 1 osoba na 15 jest na nie uczulona i w ogóle nie może ich przyjmować. Oprócz dolegliwości ze strony układu pokarmowego leki te mogą też zwiększać ryzyko kamicy nerkowej, zwłaszcza u dzieci i nastolatków.
Na szczęście istnieją alternatywne metody, a wiele naturalnych środków stosowano przez stulecia, zanim w latach 40. XX wieku wynaleziono antybiotyki. Oto lista kilku takich lekarstw o działaniu udowodnionym naukowo.

MIÓD
Używa się go głównie jako miejscowego środka na infekcje, badacze podejrzewają jednak, że ma znacznie szersze zastosowanie. Miód wykazuje szczególną zdolność wielopoziomowego zwalczania zakażeń, jak określają to specjaliści z Salve Regina University na Rhode Island. Zaburza też proces formowania się błony biologicznej bakterii, dlatego wykazuje działa również profilaktycznie

Jego korzeń łagodzi mdłości i problemy z żołądkiem, a oprócz tego jest stosowany w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Pewne badanie wykazało ponadto, że zwalcza on bakterie Streptococcus mutans oraz szczepy Candida i Enterococcus, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy

Ekstrakt z liści drzewa oliwnego
W Stanach Zjednoczonych stosuje się go w celach medycznych od połowy lat 90. XX w. jak wykazały badania, leczy on zakażenia zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Używany jest tam jako środek na zakażenia dróg moczowych i uszu oraz na infekcje stomatologiczne.

OSTRYŻ DŁUGI
Popularna kurkuma – ściślej mówiąc, kurkumina, czyli jej substancja czynna – to wyjątkowo silny antybiotyk naturalny, którego używa się nawet do leczenia ogromnie niebezpiecznych zakażeń gronkowcem złocistym opornym na metycylinę (MRSA).
W pewnym badaniu podawana w wysokich dawkach cofnęła infekcję, a w mniejszych wspomagała pracę antybiotyków.

Berberyna
To przeciwbakteryjny składnik aktywny wielu roślin, takich jak berberys, gorzknik kanadyjski, mahonia pospolita, kanianka chińska czy roślina Xanthorhiza simplicissima, rosnąca dziko w Ameryce Północnej. Substancja ta jest silnym lekarstwem na choroby układu krążenia, przez co zaleca się ją osobom z niewydolnością serca i po zawale. Stosuje się ją również jako środek przeciwbakteryjny, np. w leczeniu jaglicy – choroby mogącej prowadzić do ślepoty.

Echinacea
Echinacea purpurea, roślina należąca do rodziny astrowatych, stanowi kolejny dobrze przebadany antybiotyk, którego właściwościom przeciwgrzybiczym poświęcono ponad tysiąc prac naukowych. Niedawny eksperyment wykazał, że jest skutecznym środkiem na atopowe zapalenie skóry.

Ekstrakt
z pestek
grejpfruta
Ten wyciąg wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu wykorzystuje się go do zwalczania wielu pospolitych infekcji. W toku pewnego testu wypróbowano go na 67 próbkach różnych bakterii i porównano z 5 innymi środkami stosowanymi miejscowo, bezpośrednio na skórę. Badacze doszli do wniosku, że w każdym przypadku ekstrakt ten okazał się równie skuteczny w walce ze wszystkimi badanymi bakteriami, co pozostałe substancje.