Pokonaj bez tabletek ból głowy cz.1

Spread the love

naturalne sposoby na ból głowy

 

Silne, nawracające lub męczące bóle głowy powin­ny skłonić do wizyty u lekarza, bo mogą być syg­nałem poważnej choroby. Bywa, że nie da się ich po­konać bez pomocy lekarstw. Są jednak i takie sytuacje, kiedy ból głowy nie jest aż tak uciążliwy. Lekko ćmi, ale nie wyklucza całkowicie z aktywności. Najtrafniej opisuje go słowo „dyskomfort”. Z takim problemem nie trzeba od razu zaglądać do apteczki. Na początek można spróbować innych metod, bo tego typu ból ra­czej nie ma związku z chorobą, a jego przyczyną naj­pewniej jest niezdrowy tryb życia.

  1. Świeże powietrze

Jedną z przyczyn bólu głowy jest niedotlenienie móz­gu. Ten problem często mają osoby pracujące w po­mieszczeniach, przy biurku, ze ściśniętą klatką piersio­wą, co powoduje, że oddech jest zbyt płytki i mniej efektywny. Mózg potrzebuje sporo tlenu do pracy (aż 20% zapotrzebowania organizmu), a jeśli go nie ma, zaczyna gorzej funkcjonować.

Pojawiają się zawroty głowy, problemy z koncentracją, w końcu ból. Dlatego w pierwszej kolejności dobrze wywietrz pomiesz­czenie, w którym przebywasz. Zrób przy tym ćwiczenia oddechowe. Wykonuj głębokie wdechy i wydechy, wypełniając całe płuca powietrzem (unieś ręce nad głowę). Rób to płynnie i delikatnie. Postaraj się, żeby wydech trwał kilka sekund. Powtarzaj ten rytm. Do­brze, by ćwiczenia oddechowe trwały 10-15 minut. Jeśli masz taką możliwość, zamiast oddychać przy otwartym oknie, wybierz się na spacer w plenerze.

 Niewielki wysi­łek i świeże powietrze poprawią krążenie krwi, dotlenią mózg. Energiczny marsz (o ile ból pozwoli) przyniesie jeszcze lepsze efekty, ponieważ podczas zwiększonego wysiłku wzrasta poziom endorfin, czyli hormonów o działaniu przeciwbólowym. Ten mechanizm dobrze znają sportowcy, którzy mimo lekkiego bólu głowy idą na trening, a po nim,„ nawet nie pamiętają, kiedy minął.

  1. Szklanka wody lub przekąska

Ucisk czy pulsowanie w głowie to może być sygnał alarmowy organizmu, który domaga się wody lub energii. Poziom nawodnienia ciała w dużej mierze de­cyduje o samopoczuciu. Im mniej pijesz w ciągu dnia (zwłaszcza wody mineralnej lub soków), tym bardziej organizm musi racjonować płyny. Nie dostarcza ich już wszędzie tam, gdzie potrzeba. Naczynia krwionośne, także te w głowie, zaczynają się zwężać, wzrasta za to ciśnienie tętnicze krwi. Pojawia się ból, który może do złudzenia przypominać migrenowy, choć jego przyczyną jest odwodnienia Dfatego zanim sięgniesz po tab­letkę przeciwbólową, wypij dwie szklanki wody i odcze­kaj kilkanaście minut. Może się okazać, że tabletki nie będą potrzebne. Innym rozwiąza­niem jest zjedzenie owocu iub malej przekąski. Jeśli przyczyną bólu głowy jest spadek cukru we krwi, powinny pomóc.

 

Dodaj komentarz