Pokonaj bez tabletek ból głowy cz.2

Spread the love

Naturalne sposoby na ból łowy

Silne, nawracające lub męczące bóle głowy powin­ny skłonić do wizyty u lekarza, bo mogą być syg­nałem poważnej choroby. Bywa, że nie da się ich po­konać bez pomocy lekarstw. Są jednak i takie sytuacje, kiedy ból głowy nie jest aż tak uciążliwy. Lekko ćmi, ale nie wyklucza całkowicie z aktywności. Najtrafniej opisuje go słowo „dyskomfort”. Z takim problemem nie trzeba od razu zaglądać do apteczki. Na początek można spróbować innych metod, bo tego typu ból ra­czej nie ma związku z chorobą, a jego przyczyną naj­pewniej jest niezdrowy tryb życia.

  1. Ciepło i zimno teraz to

Wypróbuj okłady lub kąpiele. Rzecz w tym, żeby za po­mocą wstrząsu temperaturowego poprawić ukrwienie naczyń, także tych mózgowych. Niektóre bóle głowy dobrze reagują na zimno, inne na ciepło. Sprawdź, co ci bardziej służy i jaką technikę działania wolisz. Propo­zycja pierwsza: usiądź wygodnie na krześle, włóż nogi do miski z gorącą wodą, jednocześnie pocieraj skroń kostką lodu lub zrób okład. Opcja druga: nalej do wan­ny zimnej wody, by sięgała do połowy łydek, i spaceruj w niej, po każdym kroku wyjmując stopę z wody. Zabieg zakończ po ok. 2 minutach. Przy bólach spo­wodowanych stresem i napięciem nerwowym czy na­głą zmianą pogody pomoże odprężający prysznic. Szorstką rękawicą zwiiżoną w chłodnej wodzie koli­stymi ruchami natrzyj całe dało, zaczynając od pal­ców stóp w kierunku serca. Wejdź pod ciepły prysznic i powoli ochładzaj wodę. Następnie przez 1-2 minuty stosuj na przemian strumień zimny i gorący. Zakończ zabieg zimną wodą. Dla wielu osób skutecznym roz­wiązaniem jest dłuższa kąpiel w ciepłej wodzie. Odprę­ża i pomaga rozluźnić mięśnie pleców i karku. One też mogą mieć związek z bólem głowy.

  1. Automasaż

Okazuje się, że uciskanie odpowiednich punktów na ciele (nie tylko na głowie) jest skutecznym sposo­bem na radzenie sobie z bólem głowy. Taki uciskają­cy masaż punktowy bez problemu zrobisz samodziel­nie.

Polega na pobudzaniu tzw. punktów energetycznych, zwanych też akupunk- turowymi, poprzez ich uciskanie lub masowanie palcami. Rób tak przez ok. 5 sekund, potem zwalniaj ucisk. Przy bólu głowy uciskaj następujące punkty: pośrodku pomiędzy nasadą brwi, w odległości szerokości kciuka od ich końca (na wysokości zewnętrz­nych kącików oczu) lub na grzbiecie dłoni, między palcem wskazującym a kciu­kiem. Ulgę przyniesie też masowanie skroni kolistymi ruchami palców. Jeśli ból stopniowo na­rasta, obejmując całą głowę, i masz wrażenie, jakby na mózgu zaciskano ci obręcz albo ze boli cię skóra gło­wy, masuj punkt w zagłębieniu nad karkiem lub połóż palce obu rąk na środku czoła na linii włosów i naciska­jąc, przesuwaj ku szczytowi głowy.

  1. Ziołowy napar

Najlepiej działają świeże, gorące napary. Ciepło roz­szerza naczynia krwionośne, więc substancje leczni­cze są lepiej transportowane. Napar przygotowuje się zazwyczaj z łyżeczki wybranych ziół – trzeba zalać je szklanką wrzątku, a gdy po 10 minutach naciągną, przecedzić i wypić W tym wypadku lista ziół o dobro­czynnym działaniu jest bardzo długa. Jeśli potrzebu­jesz uspokojenia, sięgnij po kozłek lekarski, walerianę, lawendę, melisę, miętę, dziurawiec. Przy zmęczeniu i .gonitwie myśli” pomoże lipa. Z kolei miłorząb, zna­ny ze swojego dobroczynnego wpływu na naczynia krwionośne, zmniejsza dolegliwości związane z niedo­tlenieniem mózgu. Napary z rumianku czy kory wierz­by działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo w przy­padku przeziębień. Szałwia i chmiel pomagają me- teopatom, a świeży imbir tym, którzy przejedli się lub poprzedniego wieczoru nadużyli alkoholu. Ból zwią­zany z miesiączką lub zmianami hormonalnymi złago­dzą niepokalanek i szałwia. Sięgając po zioła pamiętaj o tym, że nie są one obojętne dla organizmu i mogą reagować z przyjmowanymi lekami.

Dodaj komentarz