Gdzie się rodzi choroba alzheimera?

Spread the love
Alzheimer uszkadza ośrodkowy układ nerwowy, jednak to nie oznacza, że właśnie tam się zaczyna. Badania międzynarodowego zespołu naukowców wykazały, że pierwsze symptomy otępienia mogą pojawiać się w innych częściach ciała.
 Jedna z najbardziej podstępnych ludzkich chorób objawia się obumieraniem neuronów w mózgu. Mimo że po raz pierwszy opisano ja już 111 lat temu, nadal nie wiemy o alzheimerze wszystkiego. Naukowcy są zgodni, że postęp choroby związany jest z dwoma procesami: gromadzeniem się w mózgu białka zwanego beta-amyloidem oraz deformacja innego białka -tau. Co wywołuje te procesy? Wiadomo tylko, że w kilku procentach przypadków odpowiada za to mutacja genetyczna która skutkuje nadmierna produkcją beta-amyloidu w organizmie.

 

 

Naukowcy z Kanady i Chin ustalili, że beta-amyloid powstaje nie tylko w mózgu, ale także w innych częściach ciała, takich jak mięśnie, naczynia krwionośne,nerki czy wątroba. Czy to możliwe zatem, by choroba zaczynała się poza mózgiem?.By zbadać tą tezę, naukowcy zaczęli od wyhodowania myszy , której organizm wytwarzał nadmierne ilości beta-amyloidu.  Następnie chirurgicznie, zszyli ją z inną zdrowa myszą. Rok pózniej okazało się, że zdrowa mysz zaczyna zdradzać objawy otępienia. W jej mózgu odkryto zdeformowane białko tau i złogi beta-amyloidu – choć jej organizm go nie produkował!.

 

 

Badania moa wydawać się makabryczne, jednak dają nadzieje na opracowanie testów wykrywających nadmierne stężenie beta-amyloidu we krwi. To zas pozwoliłoby na wykrywanie osób zagrożonych alzheimerem, jeszcze zanim choroba w ogóle zaatakuje ich mózg/
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie. Dodaj do ulubionych permalink.

Dodaj komentarz