Alzheimer uszkadza ośrodkowy układ nerwowy, jednak to nie oznacza, że właśnie tam się zaczyna. Badania międzynarodowego zespołu naukowców wykazały, że pierwsze symptomy otępienia mogą pojawiać się w innych częściach ciała.
Jedna z najbardziej podstępnych ludzkich chorób objawia się obumieraniem neuronów w mózgu. Mimo że po raz pierwszy opisano ja już 111 lat temu, nadal nie wiemy o alzheimerze wszystkiego. Naukowcy są zgodni, że postęp choroby związany jest z dwoma procesami: gromadzeniem się w mózgu białka zwanego beta-amyloidem oraz deformacja innego białka -tau. Co wywołuje te procesy? Wiadomo tylko, że w kilku procentach przypadków odpowiada za to mutacja genetyczna która skutkuje nadmierna produkcją beta-amyloidu w organizmie.
Naukowcy z Kanady i Chin ustalili, że beta-amyloid powstaje nie tylko w mózgu, ale także w innych częściach ciała, takich jak mięśnie, naczynia krwionośne,nerki czy wątroba. Czy to możliwe zatem, by choroba zaczynała się poza mózgiem?.By zbadać tą tezę, naukowcy zaczęli od wyhodowania myszy , której organizm wytwarzał nadmierne ilości beta-amyloidu. Następnie chirurgicznie, zszyli ją z inną zdrowa myszą. Rok pózniej okazało się, że zdrowa mysz zaczyna zdradzać objawy otępienia. W jej mózgu odkryto zdeformowane białko tau i złogi beta-amyloidu – choć jej organizm go nie produkował!.