Mała aktywność fizyczna jest związana z bólem pleców w okolicy lędźwiowej, a regularne ćwiczepia wydają się zapobiegać występowaniu tego rodzaju dolegliwości. Silne, elastyczne mięśnie są niezbędne do utrzymania dobrej kondycji pleców.
Jednakże zbyt wyczerpujące ćwiczenia lub ich nadmiar mogą być dla pleców szkodliwe, dlatego idealny trening kręgosłupa to kombinacja ćwiczeń rozciągających, wzmafr mających i poprawiających wydolność tlenową o niskiej intensywności.
Ruch jest korzystny nie tylko w profilaktyce bólu pleców, lecz także w jego leczeniu. W jednym z prze
glądów badań na ten temat wywnioskowano, że ćwiczenia są w stanie redukować objawy i poprawiać funkcjonowanie fizyczne u pacjentów z przewlekłymi lub nawracającymi dolegliwościami w odcinku lędźwiowym.
Joqa
To jedna z form aktywności, która przynosi najlepsze efekty. Dwuletnie badanie wykazało, że uczęszczanie na zajęcia jogi 2 razy w tygodniu może ograniczać niepełnosprawność funkcjonalną, natężenie ólu i depresję u dorosłych z przewlekłym bólem pleców w okolicy lędźwiowej. Pozwala, również na redukcję ilości stosowanych leków.
Piałeś
Ten prosty system z elementami jogi, baletu i ćwiczeń siłowych coraz częściej zalecany jest w leczeniu przewlekłego bólu pleców w odcinku lędźwiowym. Jak wykazują badania, pilates może skutecznie redukować dolegliwości i poprawić ogólne funkcjońowanie fizyczne pacjentów
Prawidłowa postawa
Zaburzenia układu mięśnio- wo-szkieletowego powoduje szczególnie długotrwałe siedzenie na krześle. Może to podwyższać ryzyko wystąpieńia bólu i urazu. Według jednego z badań pracownicy, którzy pozostają w niewygodnej pozycji siedzącej dłużej niż przez połowę dnia, sąznacżąco bardziej narażeni na ból pleców w okolicy lędźwiowej11.
Niewłaściwa technika podnoszenia ciężarów również może być przyczyną bólu pleców. W razie potrzeby przesuwania ciężkich przedmiotów powinno się je pchać, a nie ciągnąć. Ponadto, jeśli już trzeba coś podnieść, należy umożliwić wykonanie pracy nogom(przez trzymanie ciężaru blisko ciała, zachowanie prostych pleców i uginanie jedynie kolan).
Zaprzestanie palenia
Wydaje się, że papierosy mają związek z bólem pleców w okolicy lędźwiowej. Najnowsza metaanaliza, w której zebrano wyniki 40 odrębnych prób, wykazała, że osoby palące były o 80% bardziej narażone na wystąpienie chronicznej formy tego schorzenia. Ponadto dotyczyło ich ponad dwukrotnie wyższe ryzyko pojawienia się bólu prowadzącego nawet do inwalidztwa.
Co bardziej niepokojące, ekspozycja na dym tytoniowy w dzieciństwie może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z plecami w późniejszym życiu. Naukowcy zakładają, że przyczyną tego może być jego szkodliwy wpływ na rozwój kręgosłupa.
Kontrola tnastf data
Nadwaga to dodatkowe obciążenie kręgosłupa i wysiłek dla mięśni pleców. W jednym z badań z udziałem ponad 60 tys. mężczyzn i kobiet wysoki wskaźnik BMI był znacząco powiązany z częstszym występowaniem bólu pleców okolicy lędźwiowej, zwłaszcza w przypadku kobiet.
Ejedukcja stresu
W pewnym brytyjskim badaniu przez 12 miesięcy obserwowano 4,5 tys. dorosłych w wieku 18-75 lat. Okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia nowego epizodu bólu w dolnym odcinku pleców było wyższe wśród osób, które osiągnęły najwyższe wyniki w kwestionariuszu dotyczącym stresu i emocjonalnego cierpienia. Czynniki psychologiczne są również związane z przechodzeniem ostrego bólu pleców w okolicy lędźwiowej w postać przewlekłej.